Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak to všechno začalo

Někdy v roce 1995 se díky společnému kamarádovi Láďovi Zajíčkovi sešly dvě skupinky lidiček, kteří měli stejnou myšlenku: uspořádat v Příbrami přehlídku nebo festival místních folkových, trampských, countryových a podobných kapel. A tak vznikl tým ve složení Petr Vágner, Sváťa Mezera, Vašek Plecitý, již uvedený Láďa a manželé Jana a Zdeněk Hejkrlíkovi.

Cesta ke vzniku festiválku nebyla jednoduchá. Ukázalo se, že v Příbrami není sál pro zhruba dvě stovky diváků, který by současně umožňoval i stravování v blízkosti, ukázalo se, že bez pomoci sponzorů to asi nepůjde, ale že sehnat nějaké podporovatele není vůbec žádná sranda. Ale podařilo se.

Ulázalo se také, že to není tak jednoduché s účinkujícími. Vůbec nás nenapadlo, že je nutné přesvědčovat hudebníky, aby se přihlásili. A tak bylo vidět pořadatele, jak obcházejí hospůdky, ve kterých se hraje, a ukecávají muzikanty. Ale podařilo se i tohle a na prvním Huntíku vystoupilo přes dvacet hudebních těles.

Hned po prvním Huntíku nám bylo jasné, že je to cesta dobrým směrem, a tak jsme se rozhodli pro půlroční cyklus: v zimě někde v sále a v létě v lesním divadýlku Na Skalce nad Novým Podlesím.

Časem se ale začalo ukazovat, že návštěvnost není tak vysoká, jak jsme si představovali, a tak jsme začali koketovat s myšlenkou pozvat nějakého renomovaného hosta, který by přitáhl lidi. Jenže to naráželo na dvě základní překážky: z čeho slavnou kapelu zaplatit a to, že pokud budou na Huntíku vystupovat hvězdy, už si tam těžko přijde zahrát úplný začátečník. Střet těchto dvou koncepcí nakonec vedl k rozpadu pořadatelské koalice. Lidi kolem Vaška Plecitého zkusili festival ve velkém stylu - byla to Brdská nota v letním kině - a pak založili nádherný festival Obecnické muzicírování, na kterém je možné slyšet skutečné lahůdky celostátního formátu. Zdeněk a Jana Hejkrlíkovi pokračují v Huntíku v duchu regionální přehlídky.

A vývoj jde dál: festival Obecnické muzicírování bohužel skončil, ale Venca Plecitý pokračuje s organizováním akcí dál: jeho dítětem jsou Zámecké slavnosti na zámku v Bukovanech a v posledních letech veleúspěšná akce Svatohorská šalmaj  - středověká slavnost na náměstí před Svatou Horou, která bývá týden po zářijovém Huntíku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář